14 Şubat 2012 09:07 “Tekirdağ, Muhteşem Bir İl”

Tekirdağ’ın, 2045 yılına kadar içme suyu ihtiyacını karşılayacak Naip Köy Barajı’nın Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Tekirdağ’ın Trakya’nın ve hatta Türkiye’nin parlayan bir yıldızı olacağını söyleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, “Tekirdağ, sanayisi ile güçlü, tarım ve turizm ile de çok büyük potansiyeli olan bir kent. Muhteşem bir il, Tekirdağ. Buraya ne kadar çok hizmet yapılsa azdır. Tekirdağ’ın bahtı açık, yıldızı parlak.” dedi.
Bakan Veysel Eroğlu: Tekirdağ’ın Bahtı Açık
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Naip Köy Barajı’nın temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Tekirdağ’ın meselelerini, kendi meselesi olarak kabul ettiğini ve sorunlarını çözmek için elimden gelen her gayreti gösterdiğini söyleyerek, “Tekirdağ, geçmişte, kıyıda köşede unutulmuş bir şehir idi. Hatta Tekirköy diye de anılırdı.
Ama Tekirdağ, Trakya’nın ve hatta Türkiye’nin parlayan bir yıldızı olacak. Tekirdağ’ın bahtı açık, yıldızı parlak. Biz de bu şehrin hizmetkarı olarak elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz.” dedi.
Tekirdağ, Muhteşem Bir İl, Tekirdağ’a Ne Kadar Yatırım Yapsak  Az
“Tekirdağ, sanayisi ile güçlü, tarım ve turizm için de çok büyük potansiyeli olan bir kent.”diyen Bakan Veysel Eroğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Muhteşem bir il, Tekirdağ. Buraya ne kadar çok hizmet yapılsa azdır. Bu bakımdan, burada, gelirken biz, buraya müjde ile geldik. Bir bakan, bir yere giderken eli boş gitmez. Mutlaka heybesi dolu gider. Ben de DSİ Genel Müdürü’ne talimat vermiştim. Bir defa burada ne kadar sulanacak alan varsa sulayalım, diye. Çok süratli şekilde genel müdürümüz çalıştı. Tam 12 tane gölet projesi ile sulaması, tamamen kapalı sistem, yağmurlama veya damlamaya imkan veren 12 tane gölet ve sulamasını hazırlıyoruz. Çok tesisler yaptık Tekirdağ’a. Malkara Karacaali göleti ile 1300 dekar araziyi suladık. Malkara’da ibribey sulaması ile 3800 dekar alan sulamaya açıldı. 25 adet dereyi ıslah ettik, Tekirdağ’da. 35 bin 90 dekar araziyi, sel baskınından ve taşkından koruduk. 6 tane de yerleşim yerini taşkınlardan kurtardık. Çokal Barajı’nı biz bitirdik.”
Naip Barajı, 05.05.2015’te Bitirilecek
Tekirdağ’ımızın 2045-2050 yılına kadar içme suyu meselesini çözecek olan Naip Köy Barajı’nın zor bir baraj olduğunu ifade eden Eroğlu, “Zor bir proje; çünkü sadece tabanda 20 metre alüvyon var. Bu barajı, buraya oturtmak fevkalade zor; ama bunu yaparız, biz; bu, bizim işimiz. İnşallah, kısa sürede bitireceğiz ve belediyemize teslim edeceğiz. DSİ de modern içme suyu arıtma tesisini yapacak ve barajla eş zamanlı olarak bitirecek. Yani, 05.05.2015 tarihinde, barajdan su verilmeye başlandığında, şehrimizdeki musluklardan da kaynak suyu kalitesinde su akacak.”
Artık, Naip Köyü, Bizim Bakanlığın Köyüdür; Asla Mağdur Etmeyiz Çiftçimizi
Naipli köylülerin mevcut Yağzır Göleti’nin önünde kapalı devre sulama sistemi ve Çanakçı Köyü’nde de bir gölet yapımı konusundaki taleplerine de olumlu yanıt veren Bakan Veysel Eroğlu, “Ben, şu an DSİ Genel Müdürüne talimat verdim, artık Naip Köy, bizim bakanlığın köyü. Oradaki bütün işler, DSİ Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılacak. Sadece dere ıslahı ve gölet değil, aynı zamanda Naipli Köylülerimize, bozuk orman arazilerinden, cevizdir, bademdir gibi masrafı bize ait, geliri tamamen onlara ait olmak üzere, 49 yıllığına tahsis edeceğiz. Gerekirse orada bir bal ormanı kurarak sertifikalı bak üretimi için imkan sağlayacağız. Tabi arazilerle ilgili problemleri de biliyorum. Bu konuda da arkadaşlarımız arazi sahiplerini dinleyecek ve ne gerekiyorsa yapacaktır. Biz, asla onları mağdur etmeyiz.” dedi.
Tekirdağ’a, Daha Çok Yatırım Yapacağız
Tekirdağ ili genelinde, Bakanlık’tan 16 tane daha dere ıslahı talep edildiğini belirten Eroğlu, “Bunları, yatırım programına aldık; tüm bu talepleri 1 yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. 2012’nin sonuna kadar veya en geç 2013 baharına kadar Tekirdağ’da 12 derenin ıslahını bitireceğiz. Tekirdağ, maalesef orman bakımından fakir. %16,5’u orman. Türkiye’de ortalama %27. Şimdi bu bakımından Tekirdağ’da bir ağaçlandırma seferberliği başlattık. 111bin 640 dekar alanda ağaçlandırma yapıldı ve 5 milyondan fazla fidan toprakla buluştu. Özellikle ağaçlandırma için Tekirdağ’da büyük bir seferberliğe başlayacağız. Tekirdağ, Çorlu, Malkara, Çerkezköy’e 4 tane otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurduk. Kurulan bu istasyonlarla Tekirdağ’daki hava durumunu anlık olarak görebilmek mümkün, internet üzerinden. Şarköy ve Hayrabolu’ya da birer tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonu kuracağız.” diye konuştu.
Kent Ormanının Yerini Siz, Seçin; Biz Yapalım
Tekirdağ’ın turizm açısından çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade eden Eroğlu, “Burada, beğendiğiniz bir ormanlık alanda, bir kent ormanı kuralım. Yerini, Tekirdağlılar seçsin. Seçmek sizden, yapmak bizden.” şeklinde konuştu.
Akbulut: Naip Barajı, Önemli Bir Yatırım
AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut da temel atma töreninde yaptığı konuşmada, suyun hayatın olmazsa olmazı olduğunu belirterek, “Susuz hayat, olmaz. Beşikten mezara kadar, insanın en zaruri ihtiyacı sudur. Bu nedenle su darlığı, su kıtlığı hiçbir kıtlıkla kıyaslanamaz. Hükümetimizin çalışmalarıyla bütün dünyada sıkıntısı çekildiği halde, Türkiye’de çok şükür, hiçbir yöremizde, su sıkıntısı yaşanmıyor. İş bilenin, kılıç kuşananın, kuşkusuz. Dolayısıyla Tekirdağ ilindeki Naip Köy Barajı da çok önemli bir yatırımdır.” dedi.
Tekirdağ, Yapılan Yatırımlar İle Artık Gerçek Bir Şehir
“Tekirdağ, Tekirdağ olalı 8-9 yılda aldığı yatırımı, hiçbir dönemde alamadı.” diyen AK Parti Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, sözlerine şöyle devam etti: “Tekirdağ, Tekirdağ olalı gerçekten son 9 yılda, duble yollarıyla, üniversitesiyle, doğalgazıyla, barajlarıyla, sulamasıyla çok önemli mesafeler aldı. Bundan 10 yıl önce, Tekirdağ’ı, Tekirköy diye adlandıranlar vardı. Ama bugün, artık Tekirdağ, kavşaklarıyla, duble yollarıyla ve üniversite ve diğer projeleriyle gerçekten bir şehir oldu. Bunda emeği geçen başta başbakanımıza ve hükümetimizin tüm yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”
Naip’ten Gelecek Su Hem Ucuz Hem De Daha Sağlıklı Olacak
Naip Barajı’nın hayata geçirilmesiyle Tekirdağ halkının daha ucuz içme suyu kullanım şansına kavuşacağını ifade eden Akbulut,  “Şimdi, Aşağı Sevindikli’deki kuyulardan alınan su, gerçekten pahalıya mal oluyor. Elektrik ödemesi çok pahalıya mal oluyor. Ama Naip Baraj’ından gelecek su hem daha ucuz hem daha sağlıklı olacak. En önemlisi halkımız, Tekirdağ’da daha ucuz içme suyu kullanmış olacaklar. Bu önemli yatırımı, Tekirdağ halkı hak ediyor.” diye konuştu.
Bir Tarım Kenti Olan Tekirdağ’ın Bu Projeye İhtiyacı Vardı
Yaptığı konuşmada, Tekirdağ’ın bir tarım kenti olduğunu vurgulayan Akbulut, sözlerini, “Bizim ekonomimiz tarıma dayanıyor. Sulama da tarımın çok önemli bir unsuru ve vazgeçilmezi. Bu yönüyle bir zafiyetimiz vardı. Çiftçimizin yağış olmadığı yıllarda, çok sıkıntı çektiğini ben, biliyorum. Sulama konusu, çiftçimizin bu sıkıntılarını çok önemli ölçüde giderecektir. 12 tane sulama göleti ile Tekirdağ Trakya topraklarının çok önemli bir kısmı sulamaya açılacak. Bu, tarım için ve Tekirdağ çiftçisi için çok önemli bir müjdedir. Tekirdağ’ın verimli topraklarının tek eksiği, sulamaydı. Naip Barajı ile ve yapılacak gölet çalışmaları ile bu eksiğimiz de giderilecek. Bu önemli yatırımın Tekirdağ ilimize, Naiplilerimize ve Tekirdağ Merkezdeki vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek noktaladı.
Vali Zübeyir Kemelek: “Bu Proje, Bir Ömür Anılacak”
“Şu ana kadar, yeraltı sularından içme suyu ihtiyacımızı karşılıyorduk.” diyen Zübeyir Kemelek,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeraltı suyu da ergene havzasından geliyor. Bu yüzden de havzadaki su miktarının sürekli azalmasına neden olmakta ve seviyesinin sürekli düşmesine neden olmakta. Şu anda, o bölgedeki, bütün belediyelerimizin arıtma işlemlerini DSİ, bakanımızın emriyle yapmaktadır ve bunların yapım ihaleleri de önümüzdeki günlerde yapılacak. Yani, Tekirdağ ili Ergene Havzası’ndaki tüm belediyelerin arıtmasını yapacak, çok kısa bir süre içerisinde. Yine Tekirdağ’daki tüm sanayi kuruluşları, OSB çatısı altına alınacak ve arıtmalarını da toplu bir sistemle, en uygun ve zararsız şekilde gerek denize gerekse nehre vermek suretiyle bu halka bir hizmet yapacaktır. Ben, bu yatırımın ömür boyu anılacağını tahmin ediyorum. Çünkü, şu ana kadar yapılamamış, yapılması çok zor görünen bir hizmettir.”
DSİ, Naip’e Bereket Getirecektir
Temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Naip Köyü’nün Tekirdağ ilinde, en iyi sebze ve meyve tarımının yapıldığı bir köy olduğunu vurgulayan Vali Zübeyir Kemelek, sözlerini şöyle noktaladı: “Naipli köylülerimizin çiftçilikleri için DSİ’nin oraya gelmesinin bir bereket kaynağı olacağını düşünüyorum. Zaten bir baraj ile başladık, göletlerle de devam edeceğiz, bu bölgeye yatırım yapmaya. Bu tesislerin hepsinin hayırlı olmasını diliyorum ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”
Akif Özkaldı: “Naip Köy Barajı, Bölge İçin Önemli Bir Proje”
DSİ Genel Müdürü Akif Özkaldı ise törende yaptığı konuşmada, Tekirdağ’ın bereketli toprakları ve gelişmiş sanayisiyle ülke kalkınmasına ciddi katkı sağladığını belirterek, “DSİ Genel Müdürlüğü olarak şehirler için ‘rüya, yapılamaz’ denilen projeleri hayata geçirmeye devam ediyoruz. Naip Köy Barajı, bu bölge için son derece önemli bir projedir. Biz, DSİ olarak içme ve kullanma suyunun yaşamsal bir hak olduğunu biliyor; hiçbir şehrimizin içme suyu sıkıntısı yaşamaması adına çalışmalarımızı, planlı ve programlı olarak sürdürüyoruz. Şehir merkezlerinin içme suyu açısından sıkıntı çekmemesi ve ihtiyaç olan tesislerin yapımına zamanında başlanabilmesi için Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu’nun talimatları ile 81 şehir merkezinin içme, kullanma ve sanayi suyu temini eylem planını hazırladık. Bu eylem planı ile şehir merkezlerinin asgari 2040 yılına kadar olan ihtiyaçlarını karşılamayı hedefledik. Bu eylem planı kapsamında, Tekirdağ ilinde de Naip Köy Barajı’nın temelini atıyoruz. Tüm vatandaşlarımıza hayırlı olsun.” dedi.
Naip Köy Barajı İle Tekirdağ’a, Yıllık 6,43 Milyon Metreküp Su Temin Edilecek
“Ergene Havzası’ndaki yeraltı suyu seviyesinin düşümüne bir tedbir olarak havzadan çekilen yer altı sularıyla beslenen Tekirdağ’a içme ve kullanma suyu temin etmek için Naip Barajı yapımı planlanmıştır.” diyen Müdür Akif Özkaldı, sözlerine şöyle devam etti: “Tekirdağ içme suyu projesi içinde yer alan Naip Köy Barajı ile Tekirdağ ilimize yıllık 6,43 milyon metreküp su temin edilecektir. Planlama çalışmaları devam eden Dedecik ve İnecik Barajları ile Tekirdağ’ın 2045 yılına kadar olan içme, kullanma suyu problemi çözülmüş olacaktır. Hem yeraltı su kaynaklarının korunması hem de şehrin içme suyu meselesinin uzun vadede çözüme kavuşturmak adına, bu projeler son derece önem taşımaktadır. 80 milyon TL’ye mal olacak barajın temelden yüksekliği ise 56,50 metredir. 21 Mart 2011 tarihinde ihalesi yapılan ve homojen dolgu tipinde inşa edilecek olan Naip Köy Barajı’nın sözleşmeye göre iş bitim tarihi, 5 Aralık 2015’tir. Ancak, biraz sonra, Bakanımızın mütabakatı ve pazarlığı ile bu tarih daha öne çekilmeye çalışılacaktır.”
Naip Barajı, Tekirdağ’a ve Yöremize Hayırlı Olsun
Sulu tarımın iyi bilindiği Tekirdağ’da, sulama oranlarının da çok yüksek olması ve  Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yapılması planlanan göletlerden Tekirdağ’ın nasibini alması adına 12 adet proje geliştirdiklerini söyleyen Akif Özkaldı, sözlerini, “Bu projelerden biri olan Tekirdağ Merkez Nusratlı Göleti ve sulamasının projesini, bu sene bitiriyoruz, ekim ayında, inşaat ihalesini yapacağız. Tekirdağ Malkara Karacaali Gazi Göleti, Tekirdağ Saray Ayvacık Göleti, Tekirdağ Şarköy Eriklice Göleti, Tekirdağ Malkara Çimendere 1 ve 2 Göletleri, Tekirdağ Malkara Göksu Göleti, Merkez Ferhandalı Göleti, Hüsünlü Göleti ve sulaması, Karaevli Göleti ve sulaması, Kılavuzlu Göleti ve sulaması, Tekirdağ Şarköy Güzelköy Göleti ve sulaması olmak üzere 12 adet proje,en kısa sürede, vatandaşımızın hizmetine sunulacaktır. Suya sevdalı DSİ çalışanları olarak bizlere her zaman çalışmalarımızda, büyük destek ve güç veren Başbakanımıza, Orman ve Su İşleri Bakanımıza, bakanlarımıza, milletvekillerimize, valilerimize şükranlarımı sunuyor; yüklenici firmaların çok değerli çalışanlarına, DSİ çalışanı mesai arkadaşlarıma ve emeği geçen herkese özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor; temelini atacağımız Naip Köy Barajı’nın ülkemize, yöremize ve vatandaşımıza hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek noktaladı.
Habertrak/Nermin Bahar

Bu haber 14 Şubat 2012, 09:07 tarihinde Son Dakika kategorisinde yayınlandı.
facebook Twitter Frienfeed Twitter

Yorum Yazın
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

İsim :

E-posta:

WebSite:

Goruntulu Haberler
YazarlarHalkin Nabzi - Anket
  Anket Sistemi Nasıl Olmuş ? - Ferhat DOĞAN
  Gayet Güzel
  İyi
  Normal
  İdare eder
  Kötü

Son Haberler