23 Ocak 2012 11:12 Süleymanpaşa İlköğretim’de Dengeli Beslenme Semineri

Süleymanpaşa İlköğretim Okulu ile Yaşam Hastanesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Sağlıklı ve Dengeli Beslenme” konulu seminer,
Süleymanpaşa İlköğretim Okulu’nun Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.Süleymanpaşa İlköğretim Okulu’nun Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Yaşam Hastanesi doktorlarından Diyetisyen Meral Aydeniz’in hazırladığı ve sunumunu gerçekleştirdiği “Sağlıklı ve Dengeli Beslenme” konulu seminere, öğrenciler, yoğun ilgi gösterdi.
Seminerde yaptığı sunum çerçevesinde, sağlıklı bir yaşam sürmenin ve sağlıklı gelişmenin, ancak “dengeli beslenme” ile mümkün olduğunu söyleyen Diyetisyen Meral Aydeniz, özellikle ilköğretim çağındaki çocukların sabah kahvaltılarını mutlaka yapmaları gerektiğini belirtti. Aydeniz, “Çocuğa kahvaltı alışkanlığının küçük yaşlardan itibaren kazandırılması, çok önemlidir. Dengeli beslenmenin gereklerini, daha küçüklükten itibaren yapmaya başlayan çocuk, edindiği alışkanlıkları, ileriki yaşamında da uygulayacak ve daha sağlıklı bir yaşam sürecektir.” şeklinde konuştu.
“Dengeli ve yeterli beslenme ilkelerinin ihmal edilmesi, hem çocuğun gelişimini hem de okuldaki başarısını olumsuz yönde etkiler.” diyen Diyetisyen Aydeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çocukların mutlaka sabah kahvaltılarını yaparak okula gelmeleri gerekir. Kahvaltı yapmadan okula gelen çocuklarda en sık rastlanan sorun, dikkat eksikliğidir. Bu durum da çocuğun okul başarısını ciddi şekilde etkilemektedir.”
Seminerde yaptığı konuşmada, okul kantinlerinde kola ve gazoz yerine, süt ve ayran; çikolata ve bisküvi yerine de meyve ve sandviç satılmasının dengeli beslenme açısından çok daha doğru olacağının altını çizen Aydeniz, “Yiyeceklerin besin değerleri ile yeterli ve dengeli beslenme ilkeleri, mutlaka çocuğa öğretilmelidir. Çocuk, süt, yumurta, et ve tavuk gibi besinler tüketmesi gerektiğinin farkında olmalıdır.” dedi.
Diyetisyen Meral Aydeniz, sözlerini, “Çocuklar, sabah kahvaltısı yapmadan güne başlatmayın; öğün atlatmayın. Meyve, ayran, süt, taze meyve suları, peynirli sandviç gibi besinleri tüketin. Günde 2-2.5 litre su/sıvı tüketmeye özen gösterin. Açıkta satılan besinleri almayın. Aşırı yağlı, tuzlu ve şekerli besinler yerine sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. Herhangi bir spor dalı ile mutlaka ilgilenin.” diyerek noktaladı.
Meral Aydeniz, sunumunun ardından Süleymanpaşa İlköğretim Okulu öğrencilerinden gelen soruları cevaplandırdı.
Habertrak/Zekiye Türkkan

Bu haber 23 Ocak 2012, 11:12 tarihinde Genel, Son Dakika kategorisinde yayınlandı.
facebook Twitter Frienfeed Twitter

Yorum Yazın
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmamaktadır.Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

İsim :

E-posta:

WebSite:


Goruntulu Haberler
YazarlarHalkin Nabzi - Anket
  Anket Sistemi Nasıl Olmuş ? - Ferhat DOĞAN
  Gayet Güzel
  İyi
  Normal
  İdare eder
  Kötü

Son Haberler